Elhamdülillah! Rabbimin inayetiyle Ramazan-ı Şerif oruçlarımızı tamamlayarak Şevval ayına girmiş bulunmaktayız..

Efendimiz (sav) bizleri tekrar oruca ve ibadete teşvik ederek karşılığında verilecek olan ikramları müjdeleyerek buyuruyor ki

مَنْ صَامَ رَمَضَانَ ثُمَّ أَتْبَعَهُ سِتًّا مِنْ شَوَّالٍ فَذَلِكَ صِيَامُ الدَّهْرِ

“Kim Ramazan orucunu tutar da sonra ona Şevval’den altı gün daha eklerse, bütün seneyi oruç tutmuş gibi olur.”
(Müslim; 2/822; )

Yüce Rabbimiz, “Her kim bir haseneyle gelirse, kendisine, onun on misli sevap vardır.” buyuruyor. (En’am suresi 160.Ayet)

Hadisi şerif-i bu Ayeti kerimenin ışığı altinda incelersek eğer şöyle ki bu hesaba göre, Ramazan ayı orucu, on aya karşılıktır.
Şevval’de tutulan altı günün on misli de altmış gün eder, bu da iki ay olur. Böylelikle tüm sene sanki oruçla geçirilmiş gibi olur.

Yani senenin tanami 365 gün idi..Ramazan ayının orucu on misli ile katlandığın da 10 ay eder. Şevval ayın da tutulan altı gün orucun on misli iki ay yani atmış gün eder.
Böylece toplam 360 a tamamlanmış oldu.

Kıymetli Kardeşlerim
Yılda beş gün oruç tutmak haramdır. Ramazan bayramının 1.günü ile Kurban bayramın dan 4 gün. Senenin tamamından 5 günü çıkardığımız zaman 360 gun kalmış oluyor. Rabbimizin izni ile bir mümin her sene bu şekilde oruçlarını tutma gayreti içinde olursa umulur ki tüm ömrü oruçla geçmiş gibi olacaktır inşallah..

Mümin bir yaptı.Mevlâ on misli mükafatlandırdı.
Rabbimizin verdiği bu ikramlarla bu mükâfatlarla kul büyük ecirler kazanmış olarak senenin tamamını oruçla geçirmiş hibi olacaktır inşallah..

Müminler için ne büyük lütuf..
Müminler için ne büyük ikram..

Sonsuz Hamd ve şükürler Alemlerin Rabbi olan Allah cc içindir..

Bu orucu nasil tutabilirim ? diye soranlara cevap olarak …

Bu faziletli oruç; peşpeşe tutabilineceği gibi belli aralıklarla da tutulabilir.
Kişi isterse altı gün ardı ardına hiç ara vermeden, isterse haftanın Pazartesi ve Perşembe günlerinde tutarak tamamlayabilir.

Efendimiz (sas): “Kulların amelleri Pazartesi ve Perşembe günleri Rablerine arzolunur; ben de amellerimin oruçlu bulunduğum halde Allah’a arzolunmasını seviyorum” diye buyurmuşlardır..
(Tâcu’l-Usûl, 2/89)

Selam ve dua ile…

Yazar

İlahiyatçı-Yazar

Yorum Yaz